Розсувні 'телескопічні двері Пристрій розсувних дверей цікавить багатьох читачів. Сьогодні про цю конструкції розповідає автор В. С. Кондракова

Двері туалету відкривалася в закуток з розмірами приблизно 90x90 см, загороджуючи прохід в дитячу кімнату, що було дуже незручно.

При реконструкції ванної її двері і двері туалету вирішили зробити розсувними.

Для кожної двері необхідно відстань у дві її ширини: дверний проріз + місце для відкритої двері. Тоді для двох дверей шириною 60 см необхідний проміжок 240 см. При розбиранні коробки санвузли загальна ширина ванної та туалету у нас виявилася 225 див. Тому вирішили розсовувати двері назустріч один одному і одночасно скоротити розмір простінка на ширину одного полотна.

Двері рухаються всередині пустотілої перегородки, що складається з двох стінок товщиною по 20 мм. Товщина дверей — по 26 мм, величина зазорів — по 5 мм. При розташуванні дверей один за одним відстань від зовнішньої площини стіни до першої двері становило б 20+5=25 мм, а до другої— 25+26+5=56 мм. Та ще окантовочна рейка дверних прорізів виступає на 4 мм.

Такий перепад нас не влаштовував, тому ми вирішили зробити «телескопічні» дверідвері суцільна входить в порожнисту з тонкими 5-мм стінками. Різниця в 10 мм між площинами дверей непомітна, як і різниця в товщині дверей (26 і 50 мм).

Розсувні 'телескопічні двері

Передня стіна санвузла. Вона пустотіла, подвійна, товщиною 100 мм Складається з рами і двох стінок по 20 мм. Рама: три стійки і стельовий брус (див. рис.). Для загальної компонування коридору знадобилося трохи змістити двері в спальню. Розібравши коробку цій двері, виявили, що капітальна стіна товщиною 270 мм між спальнею і ванною на 40 мм коротше потрібного розміру. Тому стельовий брус (1) вийшов довжиною 2250+270=2520 мм. Його прикріпили до стелі шурупами. Першу стійку (2) прикріпили до торця капітальної стіни. Друга стійка (3) є основною — в неї впирається закрита двері ванної. З першої стійкою її зв'язали двома поперечними брусками (4) по підлозі і на висоті 790 мм (на цей брусок потім поклали стільницю туалетного столика). До підлоги і стельового брусу стійки прикріпили куточками. У верхніх частинах попередньо зробили за два отвори під металеві балки.

Третю стойку (5) прикріпили до протилежної некапітальної стіні між туалетом і дитячої. У ній також попередньо були зроблені два отвори під металеві балки і на всю висоту — паз 10x30 мм для суцільної двері туалету (6). Її товщину (26 мм) визначила конструкція спеціального фінської замку.

Спочатку зробили прямокутну раму 18x650x2060 мм з поперечним бруском посередині. Для жорсткості в обох половинках закріпили кілька розкосів. Встановили замок. Потім з двох сторін наклеїли оргаліт товщиною 4 мм. По всій довжині нижнього торця точно по центру і шурупами клеєм прикріпили пластмасову П-подібну напрямну (7), яку отримали, зрізавши середню перегородку Ш-образного профілю, використовуваного в полках під скла. З зовнішньої сторони дверей прорізали отвір під круглу потайні ручку. Пофарбували двері. Встановили ручку і зовнішні деталі замку.

Пустотілої є двері ванної (8). Двері ванної і туалету робили вдома без преса, використовували оргаліт, який може деформуватися при зміні температури і вологості. Тому, щоб суцільна двері напевно входила в порожнисту і не була нею затиснута, ми вирішили пов'язати їх шарнірними тягами, а на осі шарнірів надіти гайки зі сферичними торцями.

Рама дверей складається з вертикального бруска (9), верхнього горизонтального бруска (10) і нижнього металевого профілю (11). У вертикальний брусок врізали замок, у верхній частині зробили проріз 25x35 мм під металеву балку, а внизу підігнали під П-подібний профіль металевий, який зігнули з смуги 60x650 мм товщиною 1 мм, Знизу по всій його довжині і точно по центру клеєм і заклепками прикріпили пластмасову П-подібну напрямну (7). Після цього металевий профіль знизу насадили на вертикальний брусок і закріпили шурупами.

Зсередини рами згідно з кресленням на вертикальному бруску закріпили всю систему тяг (12). Стінки двері - оргаліт 650x2230 мм товщиною 2,5 мм у два шари. Листи першого шару з двох сторін з'єднали з брусками клеєм і шурупами, а з металевим профілем — заклепками; листи другого шару повністю наклеїли. З зовнішньої сторони дверей прорізали отвір під потайні ручку. Пофарбували двері. Встановили ручку і зовнішні деталі замку (центральний стрижень замку довелося замінити на більш довгий).

Підвіска дверей і складання передньої стіни. Щоб встановити металеві балки, довелося пробити в некапітальної стіні два отвори, а в капітальній стіні і першій стійці рами зробити два гнізда глибиною 10 мм. Спочатку з кімнати протягнули верхню балку (13) і закріпили її в стінах цементним розчином. Вона повинна бути точно по вертикальній осі стійок рами і щільно сидіти в їх отворах. З допомогою двох роликів (14) і пластин, які кріпляться до дверей шурупами, підвісили на балку порожнисту двері на відстані 33 мм від підлоги. На підлозі під пластмасову напрямну (7) поклали брусок (15) з бука. Він повинен виступати в дверний проріз ванній на 70 мм. Переконавшись у вільному русі за ним двері, закріпили брусок до підлоги.

З кімнати протягнули нижню балку (16). Вона повинна вільно проходити через отвір у бруску (9) пустотілі двері. Після закріплення балки за допомогою роликів (17) підвісили на неї суцільну двері на відстані 45 мм від підлоги, підклавши під пластмасову лінійку брусок (18) з бука. Він також повинен виступати в дверний проріз туалету на 70 мм. Переконавшись у вільному русі за ним двері, прикріпили брусок до підлоги. Суцільна двері при вдвигании в порожнисту не повинна зачіпати її нижній металевий профіль (11). Під'єднали тяги до суцільної двері і перевірили взаємне рух дверей.

Зробили з цементного розчину пороги (19) в ширину дверних прорізів по кресленню. Для стін ми використовували шифер розібраної коробки санвузла. Розкроїли і закріпили на клеї і шурупами спочатку внутрішні стіни (20) ванної та туалету, а потім загальну зовнішню стіну (21). Дверні прорізи обробили окантовочною рейкою.

Матеріали: ролики - фторопласт; тяги - алюмінієві трубки прямокутного перерізу; металеві деталі - сталь Ст.З.

Розсувні 'телескопічні двері

Варіант без тяг. Якщо стінки пустотілі двері зробити з матеріалу, який не піддається деформації, то, напевно, можна обійтися без тяг. Тоді при виготовленні пустотілі двері до металевого профілю (11) зверху (усередині дверей) кріпиться брусок (22) з бука під направляючу суцільний двері. Для кращої їх стикування початок бруска треба звузити і скруглить.

За матеріалами журналу "ДІМ"