Засоби вимірювання в будівельних роботах Всім відома будівельна приказка «Сім разів відміряй – один раз відріж» реалізується за рахунок наявності спеціальних вимірювальних пристосувань, що дозволяють з максимальною точністю переносити необхідні параметра з оброблюваних поверхонь на застосовуваний матеріал.

Найбільш популярними інструментами такого роду є:

1. Рівень. Спочатку будь-яких оздоблювальних або будівельних робіт проводиться визначення горизонтального або вертикального рівня. При чому це не залежить від різновиду проведеної операції: стяжка підлоги або стелі, вирівнювання стін, встановлення дверей, укладання кахлю або монтаж полиці. При виконанні цих та інших робіт дуже важливим моментом є визначення відношення наявної площині до абсолютним показниками горизонталі і вертикалі. Для цього існують вимірювальні рівні, найпростіша різновид яких використовує принцип сполучених посудин, складаючись з довгого шланга і двох скляних колб, а нанесеною на них розміткою. Дані прилади називають водними рівнями, що характеризуються областю застосування на великих площах. Більш локальні виміри проводяться рівнями бульбашкового типу: це лінійки тієї чи іншої довжини, що мають всередині скляну колбу з водою і бульбашкою повітря, що дозволяє дізнатися рівень відхилення від горизонталі. Останні розробки дозволили отримати прилади, звані лазерними і оптичними нівелірами, що дозволяють не тільки визначати рівень нахилу підстави, але і визначати дистанцію між різними точками.

2. Вимірювачі довжини. Найпопулярнішим інструментом даного типу є звичайна будівельна рулетка. Не завадить мати в арсеналі міцну лінійку, для виміру невеликих відстаней. Крім цих найпростіших зразків існують і більш складні пристосування електронного типу – лазерні далекоміри, що відрізняються значною простотою у використанні: особливо вони зручні при здійсненні масштабних будівельних заходів.

3. Угломеры. Досить часто застосовуваний матеріал рулонного або листового плану потрібно відрізати з дотриманням певного кута. Цю задачу допомагають вирішити будівельні угломеры, представлені в досить великій кількості

Засоби вимірювання в будівельних роботах
різновидів. Самими останніми розробками в цьому плані можна назвати лазерні прилади, застосовувані для особливо складних і відповідальних вимірів. Найпростіший варіант – металевий кутомір, що складається з градуйованому рухливих елементів.

4. Малі вимірювання. Якщо виникає потреба у вимірі дуже малих величин – товщину дроту, діаметр болта і т. п. використовують штангенциркулі або мікрометри. При цьому проводиться затискач вимірюваного елемента між рухомою і нерухомою частиною приладу: точність визначених величин - від десятої частки міліметра. Для визначення параметрів порожнистих предметів штангенциркулі оснащені спеціальними висувними стрижнями.