Скупий платить життям Користуючись будинку, в гаражі, на дачі різними електроприладами, часто несправними, кожен з нас постійно ризикує життям. Рівень електротравматизму з тяжкими наслідками, у тому числі і зі смертельними наслідками, у Росії набагато вище, ніж у більшості розвинених країн.

Щорічно від ураження електричним струмом гине кілька тисяч людей, ще більше стають інвалідами. Збиток від пожеж, пов'язаних з електрикою, становить багато мільярдів рублів.

Ще в 1955 році в Австрії почали серійно виробляти автоматичні пристрої захисного відключення (УЗО),здатні миттєво заблокувати електричний струм при попаданні людини під його дію, запобігаючи важке ураження. Ефективність приладу була настільки висока, що розвинені країни одна за одною законодавчо ввели обов'язковість його застосування. Це врятувало десятки тисяч життів, запобігло сотні пожеж.

З'явилися такі прилади і у нас в країні, проте серйозного розвитку пристрої захисного відключення в ті роки не отримали. Тільки в 1994 році Уряд Москви прийняв розпорядження про обов'язковість застосування ПЗВ як найважливішого засобу захисту від поразки електрострумом і від пожеж, пов'язаних з несправністю електропроводки. Главгосэнергонадзор Росії прийняв "Інструкцію з електропостачання житлових будинків та інших приватних споруд", що передбачає встановлення ПЗВ в індивідуальних житлових будинках, котеджах, дачних і садових будиночках, гаражах, а також у торгових наметах, які перебувають у приватному володінні.

В розвинених країнах і в Росії випускається багато різновидів подібних пристроїв. Вони здатні запобігти до 95% (!) випадків важкого ураження електричним струмом. Вітчизняна промисловість поставляє в продаж пристрої захисного відключення У3020 і У302...УХЛ4.

Скупий платить життям
Пристрій постійно автоматично вимірює різницю між струмом у фазному проводі (1ф) — на початку електромережі і струмом в нульовому робочому провіднику (10). У справній електромережі їх значення практично однакові. У разі попадання людини під напругу або при витоку струму на металеві частини якого-небудь приладу (при наявності захисного занулення або заземлення) струм в нульовому робочому провіднику зменшується. Чутливий елемент пристрою реєструє різницю між струмами у фазному і нульовому проводі — так званий диференціальний струм (1Д).

Якщо його величина перевищує межу, при якій виникає небезпека поразки, — УЗО практично миттєво відключає мережу. Якщо із-за старіння ізоляції виникнуть витоку в електропроводці, то збільшиться і диференціальний струм. І коли він досягне небезпечної величини, УЗО відключить мережу і запобіжить пожежа. Вітчизняні пристрої захисного відключення відповідають вимогам російських і міжнародних стандартів, надійні і прості в експлуатації. Вони у 2-3 рази дешевше УЗО вироблених іноземними фірмами. Розробками, організацією серійного виробництва і реалізацією пристроїв захисного відключення в Росії займаються ентузіасти, які об'єдналися в ИНТЦ "Элберо"