Розрахунок громовідводу і правильна організація заземлюючого контуру Існує думка, що облаштування громовідводу необов'язково для приватних будинків. Багато хто думає, що дах з сталевого покриття або зростаючі поруч високі дерева вже самі по собі є надійним захистом.

Однак це не так – розряд блискавки може завдати істотної шкоди і привести до неприємних наслідків.

Розрахунок

Для правильного монтажу громовідводу необхідно знати нюанси його конструкції і технологію установки.

Тут же мова піде про деякі особливості розрахунку та облаштування. Перед початком установки захисту від блискавок необхідно зробити проект конструкції. Він повинен включати в себе дві складові – безпосередньо громовідвід і контур заземлення.

Останній потрібно робити окремо, так як підключення до заземлення електроприладів неприпустимо. Проведемо попередній розрахунок громовідводу . Він повинен включати в себе зону захисту будівлі і оптимальну висоту всієї конструкції.

Розрахунок виконується згідно з наступною схемою:

 • де h – загальна висота громовідводу;

 • ho – висота конуса захисту будівлі;

 • hx – висота будинку;

 • Rx – зона захисту будинку;

 • Ro – загальний радіус захисту
 • Існує градація зон захисту на певні категорії - А і В. Вони відрізняються один від одного ймовірністю відведення блискавок від попадання в будинок. Для А вона становить 99,5%; для В – 95%. Знаючи висоту розташування громовідводу (h) можна розрахувати параметри зон захисту.

  При значенні h – 10 м і hx – 4 м для А вони будуть складати:

  Розрахунок громовідводу і правильна організація заземлюючого контуру

  Для зони В розрахунок буде трохи іншим:

  Розрахунок громовідводу і правильна організація заземлюючого контуру

  Для розрахунку оптимальної висоти громовідводу необхідно знати значення висоти будинку (hx) і радіуса ефективного захисту будівлі (Rx).

  У нашому випадку ефективна висота громовідводу буде дорівнює:

  Розрахунок громовідводу і правильна організація заземлюючого контуру

  Застосовуючи цей простий метод, можна розрахувати оптимальні габарити майбутньої конструкції. Однак для її нормального функціонування необхідно створити відповідний контур заземлення. Для цього рекомендується користуватися певною методикою і правилами.

  Контур заземлення

  Він призначений для відведення електричного заряду блискавки в грунт. Являє собою контур з металевих пластин або арматури, розташований по периметру будинку. Встановлюється нижче рівня промерзання грунту на мінімальному видаленні від будівлі 5 м.

  Розрахунок громовідводу і правильна організація заземлюючого контуру
  У деяких випадках роблять стандартний контур заземлення трикутної форми зі сторонами 2 або 3 м. Але більша потужність розряду блискавки буде провокувати накопичення напруги на невеликій ділянці ґрунту, що небезпечно. Тому краще всього розташувати вертикальні заземлювачі по периметру будівлі на глибину до 2-х метрів (залежно від складу грунту), з'єднавши їх струмопровідними пластинами.

  Для ефективного розподілу розряду по більшій площі до блискавкоприймача кріпляться кілька струмовідводів, кожен їх яких з'єднується з вертикальними заземлювачами по кутах будинку. Опір контуру не повинно перевищувати 10 Ом. Такий спосіб облаштування громовідводу дозволить зробити надійний захист будівлі від можливого попадання блискавок.

  Альтернативний спосіб

  Розрахунок громовідводу і правильна організація заземлюючого контуру
  Не завжди є можливість встановити громовідвід потрібної висоти. Це може бути пов'язано з особливостями архітектури будинку або земельної ділянки. У такому випадку можна скористатися альтернативним варіантом – установкою захисту на найближчий до будинку високе дерево.

  Методика розрахунку за цією схемою повністю аналогічна вищеописаною. Однак необхідно враховувати значне збільшення радіуса ефективного захисту Rx. При цьому висота громовідводу повинна бути більше, ніж при облаштуванні його на даху будівлі.

  Даний метод ефективний для створення комплексного захисту декількох будівель – житлового будинку, господарських будівель. Це лише загальна методика розрахунку та встановлення громовідводу. Для організації складних систем необхідно виконати аналіз складу ґрунту при різних значеннях вологості, визначити оптимальний матеріал виготовлення заземлювального контуру і розміри його елементів.